Koło astronomiczne

Od 2009 roku w Zespole Szkół funkcjonuje Szkolne Koło Astronomiczne. Grupa liczy kilkanaście osób i uczęszcza na cotygodniowe spotkania.  Na początku naszych spotkań młodzież poszerzała swoją teoretyczną wiedzę astronomiczną, by po uruchomieniu Astrobazy, dokonywać obserwacji astronomicznych przy użyciu zaawansowanego sprzętu, który posiadamy.

koloastro2Młodzież chętnie bierze udział w zajęciach, a oprócz tego aktywnie uczestniczy w realizacji międzynarodowych programów naukowo-badawczych: „GLOBE At Night” oraz „ Star Count”.

koloastro1
W spotkaniach Koła Astronomicznego udział bierze również młodzież z sąsiadującego z nami gimnazjum.  Jest to grupka kilkunastu osób, które od początku zostały wraz z naszą młodzieżą zaangażowane w projekty obserwacyjne „GLOBE At Night”i „Word Wide Star Count”. Projekty mają  na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Uczy także orientacji na niebie, odnajdywania gwiazdozbiorów.

koloastro5

Nasi uczniowie wyposażeni w mapki nieba, obserwują niebo swoich miejscowościach, szacują ilość widocznych gwiazd w danym gwiazdozbiorze. Następnie dane są przesyłane na oficjalne strony projektów i tam na mapie można  zobaczyć kto i z jakiego miejsca na świecie przesłał dane.

koloastro3
Uczniowie biorą również udział w nocnych obserwacjach, na których sami mogą dokonywać obserwacji i zachwycać się pięknem nocnego nieba.

koloastro4