Otwarcie Astrobazy

  I w końcu doczekaliśmy się. 14 października 2011 roku dokonano uroczystego   otwarcia pierwszej w naszym powiecie „Astrobazy Kopernik”. Uroczystość ta była  połączona z nadaniem imienia naszej szkole. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych z Panem Marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele.

 

 

 

Po uroczystym otwarciu pierwszą osoba, która spojrzała przez teleskop w „Astrobazie” był Pan Marszałek. Pogoda nam na szczęście dopisała i wszyscy zainteresowani mogli dokonać obserwacji Słońca teleskopem słonecznym „Coronado”, będącym na wyposażeniu naszej „Astrobazy”.

Obserwacje słoneczne, odbywające się do zachodu Słońca, jak również wieczorno-nocne podziwianie nieba, głównie Jowisza wraz z księżycami oraz Księżyca  cieszyły się sporym zainteresowaniem. Odwiedzała nas młodzież, dorośli nawet całe rodziny, mieliśmy nawet gości z Grudziądza. Wszyscy byli zaskoczeni pięknymi krajobrazami Księżycowymi, kraterami na jego powierzchni, niektórzy nawet potrafili wyjaśnić pochodzenie tych kraterów. Ogromnym zaskoczeniem i zdziwieniem był jednak widok Jowisza z dwoma barwnymi „wstęgami” na jego powierzchni i księżycami, które go obiegają.
Każdy z gości nas odwiedzających miał możliwość osobiście popracować na programie „Stellarium” pełniącego rolę domowego obserwatorium i zobaczyć zdjęcia Jowisza i Księżyca, które udało nam się wykonać przy pomocą aparatu cyfrowego, połączonego z teleskopem. W dzień otwarcia „Astrobazy” obserwatorium pracowało do godz.23, do momentu kiedy ostatni zainteresowany opuścił budynek.

Należy jednak dodać, że konfiguracja teleskopu i kopuły nie jest trywialną sprawą, musieliśmy „zarwać” kilka nocy, aby tego dokonać. Jaka jednak była nasza radość gdy wszystko zadziałało, a szczególnie gdy zrobiliśmy pierwsze astrofotografie. Mamy nadzieję, że zainteresowanie obserwacjami będzie utrzymywało się na tym samym, albo jeszcze większym poziomie, dlatego gorąco wszystkich zapraszamy do wspólnego podziwiania nieba. Poniżej zamieszczamy zdjęcia Jowisza i Księżyca wykonane przez nas w dniu 12 października 2011r.  „teleskopem” Maede LX-200”.

Możliwość komentowania została wyłączona.