Wizyta w Piwnicach

30 listopada odbyła się wycieczka do Centrum Astronomii w Piwnicach oraz do Torunia. Opiekunami młodzieży i organizatorami wycieczki byli: p. Marcin Motofa, p. Rafał Laskowski oraz p. Piotr Biegajski. Na początku grupa uczniów  miała możliwość poznania pana prof. Andrzeja Strobla, który był naszym przewodnikiem po obserwatorium. Uczniowie z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali wykładu pana profesora na temat historii astronomii i astrofizyki oraz o roli, jaką odgrywa astronomia w badaniu Wszechświata.

 

 

Ogromne wrażenie na młodzieży  zrobił teleskop optyczny o średnicy głównego zwierciadła 90 cm, którym posługują się naukowcy podczas swojej codziennej pracy w obserwatorium. Następnie udaliśmy się do Katedry Radioastronomii, gdzie po wysłuchaniu wykładu dotyczącego zastosowania radioteleskopów mieliśmy możliwość zobaczenia największego w Europie  Środkowo – Wschodniej radioteleskopu o średnicy 32 metrów. Po pasjonującej podróży po Wszechświecie, której przewodnikami byli naukowcy z Piwnic, udaliśmy się do Torunia – miasta sławnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, aby kontynuować naszą podróż śladami astronomii. Zwiedziliśmy toruńską Starówkę i oczywiście pomnik Mikołaja Kopernika, przy którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

 

teleskop1

piwnice2

Możliwość komentowania została wyłączona.