Całkowite zaćmienie księżyca

Z niecierpliwością czekaliśmy na zjawisko całkowitego zaćmienia Księżyca, które miało miejsce w dniu 10 grudnia 2011r. Wraz z zebraną grupą kilkunastu osób, głównie dzieci i młodzieży, wyposażeni w lornetki i aparaty cyfrowe chcieliśmy obserwować i podziwiać to rzadko występujące zjawisko.

 

 

 

 

 

Niestety pogoda „spłatała nam figla” i około godziny 15.50 niebo przykryło się gęstą warstwą chmur, spod której nic nie można było zaobserwować. Chcąc nie zawieść oczekiwań naszych coraz liczniej przybywających gości, udaliśmy się na taras ASTROBAZY  i zaczęliśmy obserwować Jowisza wraz z jego księżycami za pomocą lornetki astronomicznej. Wszyscy goście byli zafascynowani pięknem tej planety.

Następnie zaprosiliśmy  gości pod kopułę naszego głównego teleskopu, aby za jego pomocą mogli podziwiać Jowisza. Tuż po godzinie 17:00, gdy zjawisko całkowitego zaćmienia Księżyca dobiegło końca, ukazał nam się między chmurami nasz najbliższy sąsiad – Księżyc w pełnej krasie i razem z zebranymi miłośnikami nocnego nieba, do godziny 19:00 obserwowaliśmy również Księżyc. Wszystkie chętne osoby miały możliwość pracy w programie „STELLARIUM”, będącym symulatorem  nieba. Tego dnia odwiedziło nas blisko 50 osób i należy dodać, że wszyscy bez względu na wiek byli zachwyceni tym, co zobaczyli, deklarując jednocześnie, że na pewno jeszcze nas odwiedzą.

Możliwość komentowania została wyłączona.