Artykuł AFP o Astrobazie

Zachęcamy do lektury artykułu o Astrobazie w Jabłonowie Pomorskim autorstwa Bernarda Ossera z agencji France-Presse. Artykuł ukazał się w wersji francuskiej, niemieckiej i angielskiej. Poniżej znajduje się również link do krótkiego filmu o Astrobazie „Kopernik”.

Polska liczy na swoją młodzież
autor Bernard Osser,

 

 

Jabłonowo, Polska, 01.01.2012 ( AFP)-  Kreatywna, ambitna i twórcza młodzież, mieszkająca na terenach miejsca urodzenia Mikołaja Kopernika, zajęła się obserwowaniem gwiazd, podobnie do ojca współczesnej astronomii, ale wtedy mógł on tylko marzyć o teleskopach.

„ Mikołaj Kopernik mocno nas zainspirował. Urodził się w Toruniu, więc  chcieliśmy stworzyć program, który by oddał to, co mu należne,” mówi marszałek Piotr Całbecki  o projekcie, finansowanym z funduszy Unii Europejskiej w celu podwyższenia liczebności młodych naukowców.

Sześć obserwatoriów zostało  już wybudowane a osiem jeszcze zaplanowano w toruńskim regionie, gdzie Kopernik (1473-1543) po raz pierwszy spojrzał na niebo tylko gołym okiem.

On został kluczową postacią doby Renesansu jako pierwszy astronom, który umieścił Słońce, a nie Ziemię, w centrum Wszechświata i jest nadal postrzegany przez swoich rodaków jako największy naukowiec.
Pomalowany na biało i niebiesko nowy obiekt ma wszystkie cechy prawdziwego kosmicznego obserwatorium. Jego kopuła otwarta jest dla nieba, żeby obserwować go przez dwa teleskopy. Przez jeden patrzymy na Słońce, a drugi, większy, jest podłączony do programu komputerowego, żeby można było obserwować gwiazdy wybrane przez uczniów.

„ Najpierw wybieramy galaktykę, później klikamy na gwiazdę, którą chcemy znaleźć i po tym ,jak ustawimy teleskop  możemy ją obserwować.” mówi AFP Sebastian Laser, uczeń szkoły średniej.
Razem z innymi kolegami z klasy ,Laser spędza wieczór, obserwując gwiazdy w jednym z skomputeryzowanych obserwatoriów, niedaleko od ich szkoły w Jabłonowie, miejscowości na północy Polski.

Dwóch nauczycieli, z pasją do astronomii prowadzi projekt pod nazwą „Astrobaza”, uruchomiony cztery lata temu.
„ Naszym celem jest popularyzować astronomię i nauki ścisłe i nie tylko wśród młodzieży. Kiedy kończą się zajęcia dzienne, obserwatorium jest otwarte dla publiczności lokalnej”, mówi Rafał Laskowski, nauczyciel fizyki, który przeszedł szczegółowe szkolenia , żeby móc prowadzić obserwatorium.
Teraz to jest centrum dla przyszłych astronomów. Ponad 30 miejscowych uczniów szkoły średniej zaangażowanych jest w zajęcia pozalekcyjne z astronomii na tym obiekcie.

Szkoły w pobliżu organizują wycieczki do obserwatorium, a raz w tygodniu obiekt jest otwarty dla publiczności.
Projekt „pozwala nam rozpoznać uzdolnionych uczniów w młodym wieku, a później prowadzi właściwe szkolenia i daje im możliwość kontynuować ten ekscytujący temat” mówi Barbara Bober, dyrektor szkoły średniej w Jabłonowie.
Druga uczennica z tej szkoły, Marta Jaworska, chwali się ostatnio obserwowanym zaćmieniem Księżyca. Nawet w chmurne wieczory ona cieszy się z możliwości wykorzystania komputerów w obserwatorium, żeby dowiedzieć się więcej o niebie.
„ To jest lepsze od oglądania telewizji” mówi Jaworska.
„Wybrałam zupełnie inny profil nauki w szkole, ale ja po prostu uwielbiam tu przychodzić, więc dlaczego nie poznać lepiej tą dziedzinę” dodaje.

Ostateczny koszt sześciu obserwatoriów, wybudowanych do tej pory, nie jest astronomiczny, gdzie każdy obiekt kosztował mniej niż 100 000 euro ($ 130 700).
„ Funduszy UE pozwoliły nam stworzyć coś nowego i to nauki ścisłe, matematykę i fizykę  chcieli byś my wspierać i rozwijać w naszym regionie” tłumaczy marszałek Całbecki.
Ma nawet bardziej ambitne plany co do przyszłości projektu.
Ponieważ chmury często zasłaniają gwiazdy na niebie nad Polską, Całbecki chcę stworzyć obserwatorium w Peru albo Argentynie, co pozwoli toruńskiej młodzieży spojrzeć na gwiazdy na południowej półkuli.
„ Obiekt będzie połączony z naszym obserwatorium przez Internet i uczniowie będą mogli obserwować gwiazdy przez cały rok”, mówi z entuzjazmem.

tłumaczenie: ILK

Możliwość komentowania została wyłączona.