Niebiański spektakl z Wenus w roli głównej nad Jabłonowem


6 czerwca 2012 r. byliśmy świadkami niecodziennego i niezwykle rzadko występującego zjawiska, jakim jest przejście Wenus na tle tarczy słonecznej. Przygotowania do tego ”niebiańskiego spektaklu” były niezwykle intensywne i trwały bardzo długo. Astrobaza w Jabłonowie Pomorskim czekała na ten moment z wielką niecierpliwością. W tym celu przystosowaliśmy do obserwacji tegoż zjawiska 4 nasze teleskopy tak, by każdy mógł osobiście podziwiać to wspaniałe zjawisko. Około godziny 4:00 nad ranem pojawili się pierwsi nasi goście – warto podkreślić, że byli z Wrocławia oraz z… Londynu. Byliśmy tym faktem bardzo mile zaskoczeni.

Następnie pojawiła się kolejna grupka osób, tym razem okolicznych mieszkańców, którzy też chcieli obejrzeć to spektakularne zjawisko. Należy tylko dodać, że pogoda tego ranka była po prostu rewelacyjna, a niebo tak przejrzyste i bezchmurne, że zrekompensowało to wszystkim poranną pobudkę. Około 4:30 po raz pierwszy ujrzeliśmy Wenus na tarczy słonecznej. Jakaż to była radość i entuzjazm wszystkich zebranych! Jak stwierdził jeden z gości: „to nagroda dla najbardziej wytrwałych”. Radość i przyjemność z oglądania oraz wspólne dyskusje o astronomii trwały do ostatniego kontaktu Wenus ze Słońcem, czyli do około godziny 6:55, wtedy widzieliśmy się z Wenus po raz ostatni – ostatni w tym stuleciu, na kolejne spotkanie będziemy musieli poczekać do 2117 r.
Wszyscy Ci, którzy nie brali udziału w tym wspaniałym przedsięwzięciu, mogą tylko żałować, że nie było ich, gdy niebo pokazywało nam to, co ma do zaoferowania najpiękniejszego. Cała wędrówka Wenus na tle tarczy słonecznej została uwieczniona na dziesiątkach zdjęć. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze.

Możliwość komentowania została wyłączona.