Cały dzień spędzony na obserwacjach

Wczesnym rankiem 3 października 2012r. mogliśmy zaobserwować na niebie kolejne w tym roku, po tranzycie Wenus i zakryciu Jowisza ciekawe zjawisko astronomiczne, mianowicie koniunkcję Regulusa i Wenus. Regulus jest jedną z charakterystycznych gwiazd konstelacji Lwa. Zjawisko można było podziwiać na wschodnim niebie około godziny 3 nad ranem. Niestety zachmurzenie nie pozwoliło nam nacieszyć się obserwacjami tegoż zjawiska. Jednak zgromadzona w Astrobazie grupa młodzieży ze Szkolnego  Koła  Astronomicznego, pomimo tak wczesnej pory, dostrzegła na niebie Księżyc oraz Jowisza i blisko do godziny 5 nad ranem dokonywała obserwacji tych obiektów za pomocą teleskopów z Astrobazy.

Nie był to jednak koniec obserwacji tego dnia. Około godziny 15 na zajęciach Szkolnego Koła Astronomicznego pojawiła się grupa młodzieży z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim, by wspólnie z uczniami  Zespołu Szkół dokonywać obserwacji słonecznych. Grupa młodzieży z Gimnazjum cyklicznie pojawia się na naszych zajęciach, gdyż są uczniami klasy pierwszej profilu politechnicznego, gdzie mają zwiększoną liczbę godzin fizyki. Wykorzystują te dodatkowe godziny na poszerzanie swojej wiedzy astronomicznej.
Nie była to jednak ostatnia wizyta gości w Astrobazie. Tego dnia swoje odwiedziny zapowiedzieli koordynatorzy Astrobazy w Unisławiu: p. Monika Bobin oraz p.Marek Jabłoński, gdyż 15 października 2012r. będzie miało miejsce uroczyste otwarcie Astrobazy w Unisławiu. Nasi goście chcieli zobaczyć jak u nas funkcjonuje Astrobaza, jak skonfigurowany jest sprzęt i mieli okazję zobaczyć jak my prowadzimy zajęcia, gdyż akurat odbywało się spotkanie Szkolnego Koła Astronomicznego.

Jednak kulminacyjnym punktem tego obfitującego w obserwacje dnia była godzina 20, gdzie przed Astrobazą czekała na koordynatorów ponad 20 osobowa grupa miłośników astronomii. Głównie byli to niestrudzeni tego dnia Uczniowie Szkolnego Koła Astronomicznego, nie brakowało również jednak lokalnych mieszkańców, którzy regularnie uczestniczą w środowych spotkaniach z astronomią w naszej Astrobazie. Tym razem obserwacje skupiły się głównie na podziwianiu Księżyca, Urana, ale nasze teleskopy zajrzały również dalej, do odległych zakamarków Wszechświata. Podziwialiśmy więc  gromadę kulistą M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa oraz wspaniałą mgławicę planetarną  Pierścień(M57) w konstelacji Lutni. Przygoda z astronomią trwała tego dnia do późnych godzin wieczornych.

Możliwość komentowania została wyłączona.