Globe at Night 2013

W styczniu 2013 r. rusza kolejna edycja programu „GLOBE at Night”. Jest  to ogólnoświatowa  kampania społeczno-naukowa, której głównym celem jest  podniesienie świadomości społecznej na temat skutków zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. Każdy zainteresowany może uczestniczyć w pomiarach jasności nocnego nieba i przyczynić się do uzyskania globalnego obrazu „zanieczyszczenia” sztucznym oświetleniem nocnego nieba.

 

 

 

 

Zbyt duża ilość sztucznego światła  nie tylko utrudnia obserwacje astronomiczne , ale także może mieć negatywny wpływ na faunę i florę naturalnie przystosowaną do życia w ciemności w czasie nocy. My jak zwykle przyłączamy się do tej akcji. Uczniowie Zespołu Szkół  wraz z uczniami z Gimnazjum w Jabłonowie i Gimnazjum w Zbicznie będą w swoich miejscowościach dokonywać obserwacji gwiazdozbiorów Oriona i Lwa.  Wszystkie zebrane w ten sposób obserwacje zostaną umieszczone na oficjalnej stronie programu : www.globeatnight.org

W 2013 roku planowanych jest 5 kampanii pomiarowych:
3 – 12 stycznia
31 stycznia – 9 lutego
3 – 12 marca
31 marca – 9 kwietnia
29 kwietnia – 8 maja

Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w programie zapraszamy do ASTROBAZY po mapki nieba i instrukcje.
Zachęcamy do przyłączenia się do nocnych pomiarów!

Możliwość komentowania została wyłączona.