Planetoida DA14 blisko Ziemi !

15 lutego 2013r. bardzo blisko Ziemi przeleci planetoida „2012 DA14”.Odkryto ją  23-ego lutego 2012r. w Obserwatorium Mallorca. 15 lutego o godz. 20:26 naszego czasu  znajdzie się w apogeum Ziemi i przeleci obok naszej planety w odległości około 28 tys.km. Ma ona średnicę około 45 metrów, a według najnowszych wyliczeń nie stanowi zagrożenia uderzeniem w Ziemię. Asteroida ma masę około 120000 ton.

 

 

 
Podczas najbliższego zbliżenia zabłyśnie na niebie jak gwiazda z początkową jasnością około 7.5 – 8 magnitudo. Tego dnia, na niebie asteroida będzie poruszać się bardzo szybko przechodząc przez gwiazdozbiory Panny, Lwa oraz Wielkiej Niedźwiedzicy . Jasność planetoidy będzie malała w miarę przesuwania się na tle w/w  gwiazdozbiorów.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.