Kometa „PanSTARRS”

panstarrs3  Kometa C/2011 L4 została odkryta 6 czerwca 2011 r. przez zlokalizowane na Hawajach teleskopy „PanSTARRS”. Zbudowana jest z minerałów, skał i lodu, a jej wiek szacuje się na 4,5 mld lat. Astronomowie długo nie wiedzieli, czego się spodziewać od tego kosmicznego gościa i jak będzie się zachowywać podczas przelotu blisko Słońca, bo kometa pojawiła się w naszym Układzie Słonecznym po raz pierwszy.

 

Naukowcy wykorzystując dotychczas zgromadzone dane na temat komety „PanSTARRS” i biorąc pod uwagę rozmiar widocznego warkocza komety, sugerują, że jej średnica to około 1 km.
Na półkuli północnej kometa jest widoczna od około 10 marca i w tym dniu jej jasność wynosiła ok. 2 magnitudo. Niestety z każdym dniem kometa jest wyżej na horyzoncie, ale jej jasność spada. Obserwacje komety zacząć należy tuż po zmierzchu. Kometa może pojawić się ok. godz. 18.40-18.50.
Kometę „PanSTARSS” obserwujemy na zachodnim horyzoncie, kilkanaście stopni ponad linią horyzontu.

Panstarrs2

Panstarrs1

 

Możliwość komentowania została wyłączona.