Słońce – nasza Gwiazda Dzienna

Jedną z atrakcji podczas Drzwi Otwartych w ASTROBAZIE w Jabłonowie Pomorskim związanych z  obchodami 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej,  były obserwacje Słońca prowadzone za pomocą teleskopu słonecznego „Coronado PST”. Wszyscy zainteresowani mogli podziwiać fotosferę, czyli widzialną i powierzchniową  warstwę naszej Gwiazdy Dziennej.

Temperatura fotosfery wynosi około 6000 K. Obserwując fotosferę możemy dostrzec na jej powierzchni plamy słoneczne, czyli dość dobrze widoczne ciemniejsze obszary na powierzchni Słońca, którego cechami są temperatura niższa niż temperatura otoczenia i silne pole magnetyczne. Ponad brzegiem tarczy słonecznej można również dostrzec protuberancje, czyli  wielkie łuki i pętle płonącej materii podnoszące się z powierzchni Słońca i opadające na nie z powrotem. Mogą one  wznosić się na tysiące kilometrów nad powierzchnię Słońca.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia wykonane 14 maja 2014r. w ASTROBAZIE w Jabłonowie Pomorskim, na których widać zarówno plamy, jak i protuberancje słoneczne.

DSC_0092

DSC_0093

DSC_0094

DSC_0095

DSC_0096

Możliwość komentowania została wyłączona.