Kometa C/2014 Q2 Lovejoy

W dniu 17 sierpnia 2014 roku Terry Lovejoy astronom – amator z Australii odkrył swoją kolejną kometę, która dostała oznaczenie C/2014 Q2 Lovejoy. To już piąta kometa odkryta przez Terrego Lovejoy’a. Jest to kometa, która tylko jeden raz pojawia się w pobliżu Słońca, w przeciwieństwie do komet okresowych, które wracają do centrum Układu Słonecznego co kilkadziesiąt, czy kilkaset lat. Warto dodać, że 7 stycznia  kometa znajdowała  się w najbliższej odległości do Ziemi – ok.0,49 jednostki astronomicznej, czyli około 70 milionów kilometrów. Kometa na początku była widoczna w okolicach Gwiazdozbioru Oriona, by z biegiem czasu przesuwać się  coraz wyżej na niebie.
Kometa w Układzie Słonecznym to zawsze znakomita okazja na ciekawe obserwacje. W momencie odkrycia miała jasność około 15 magnitudo i w miarę upływu czasu kometa zwiększała swoją jasność nawet do około 5 magnitudo, co przy sprzyjających warunkach, z dala od miejskich świateł pozwalało na jej obserwacje nawet „nieuzbrojonym okiem”. Poniżej przedstawiamy zdjęcie komety wykonane 14 stycznia 2015r. przez koordynatorów ASTROBAZY  funkcjonującej przy  Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim – Rafała Laskowskiego i Piotra Biegajskiego.

LOVEJOY

Możliwość komentowania została wyłączona.