Zaćmienie Słońca

To niezwykłe zjawisko astronomiczne mogliśmy zaobserwować w piątek 20 marca 2015r. Tego dnia w maksimum zjawiska około 75 procent tarczy naszej gwiazdy dziennej przesłonił Księżyc. Zaćmienie Słońca następuje, gdy Księżyc przesłania tarczę słoneczną. W zależności od położenia obserwatora może być ono obserwowane jako zaćmienie całkowite, gdy znajdujemy się w cieniu Księżyca lub częściowe, gdy znajdujemy się w jego półcieniu. Warto było skorzystać z okazji, bowiem kolejne tak głębokie zaćmienie Słońca nad Polską będzie widoczne dopiero w 2026 roku, natomiast na całkowite zaćmienie będziemy musieli poczekać aż do 2135 roku.
Kilkusetosobowa frekwencja w ASTROBAZIE, niech świadczy o niezwykłości tego zjawiska. Poniżej przedstawiamy zdjęcia tego spektakularnego zjawiska wykonane przez uczniów i koordynatorów w ASTROBAZIE funkcjonującej przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim.

zacmienie1 zacmienie2 zacmienie3 zacmienie4 zacmienie5 zacmienie6 zacmienie7 zacmienie10 zacmienie11 zacmienie12 zacmienie14

Możliwość komentowania została wyłączona.