Zorza polarna

Niezwykłe zjawisko – zorzę polarną można było zaobserwować w nocy z wtorku na środę na naszych szerokościach geograficznych. Zorza polarna powstaje w wyniku wniknięcia cząstek wiatru słonecznego do atmosfery Ziemi, powodując jej świecenie. Jest to zjawisko, które możemy najczęściej obserwować w okolicy biegunów Ziemi, jednak we wtorek wieczorem można je było zaobserwować na mniejszych szerokościach geograficznych. Przyczyną tego był potężny rozbłysk na Słońcu 15 marca. Poniżej zamieszczamy zdjęcia zorzy polarnej wykonanej w Konojadach, przez lokalnych koordynatorów ASTROBAZY funkcjonującej przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim: Rafała Laskowskiego i Piotra Biegajskiego. Zachęcamy wszystkich miłośników nocnego nieba do obserwowania północnego horyzontu dzisiejszej nocy, gdyż istnieje szansa na powtórkę zjawiska.

zorrza1 zorza2 zorza3 zorza4

Możliwość komentowania została wyłączona.