„Krwawy Superksiężyc”

28 września 2015 roku, nad ranem mieliśmy możliwość obserwować na niebie bardzo rzadkie i zarazem niezwykłe zjawisko – „Krwawy Superksiężyc”. Tej nocy nasz naturalny satelita znajdował się w perygeum, czyli w najbliższej odległości od Ziemi – około 357 tys. kilometrów i jednocześnie znajdował się w pełni, takie zjawisko nazywamy „Superksiężycem”. Wtedy Księżyc wydaje się być większy o około 30% i jaśniejszy o około 10 % dla obserwatora. 28 września zjawisko Superksiężyca zbiegło się w czasie z jego całkowitym zaćmieniem. Takie zbiegi okoliczności zdarzają się niezwykle rzadko, dlatego są dla wszystkich miłośników astronomii największą gratką. Na kolejny „Krwawy Superksiężyc” będziemy musieli poczekać do roku 2033.
Podczas całkowitego zaćmienia Księżyca Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają sie w przestrzeni w jednej linii. Ziemia zasłania światło słoneczne, które pada na Księżyc, Księżyc najpierw ciemnieje, a później zmienia swoją barwę na „krwawą”, nadaną mu przez rozświetloną promieniami słonecznymi atmosferę ziemską. Jak zwykle podczas obserwacji tak niezwykłych zjawisk astronomicznych w Jabłonowie Pomorskim, pomimo bardzo wczesnej pory- godzina 3 w nocy, znaleźli się miłośnicy astronomii, którzy pojawili się na obserwacji tego zjawiska.

zacmienie14 (1) zacmienie1 (1) zacmienie2 (1) zacmienie3 (1) zacmienie4 (1) zacmienie5 (1) zacmienie7 (1) zacmienie11 (1) zacmienie12 (1)

Możliwość komentowania została wyłączona.