Zaproszenie na całkowite zaćmienie Księżyca

27 lipca 2018 r. czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, czyli jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych roku. Jak wynika z obliczeń, będzie to najdłuższe zaćmienie od 100 lat. Ma trwać 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Dodatkowo data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Kolejne równie długie zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w 2123 roku.

Zjawisko powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku. To jednak nie wszystko, bowiem tego samego dnia dojdzie do pierwszej od 15 lat Wielkiej opozycji Marsa.

Zapraszamy już dziś na to niezwykłe wydarzenie do Astrobazy w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Zaplanowaliśmy obserwacje w godzinach do 21 do 24 przy użyciu kilku teleskopów.

Możliwość komentowania została wyłączona.